Na zmianę nawyków nigdy nie jest za późno ;-). Jest sporo produktów spożywczych, które kupowałam jeszcze dziesięć, czy piętnaście lat temu, a dzisiaj nawet na nie nie spojrzę. Całkowicie zniknęły z mojego koszyka! Co je stamtąd wymiotło? Po pierwsze świadomość tego, co w sobie zawierają. Czytanie etykiet ma swoje konsekwencje ;-). Po drugie zwyczajnie przestały mi smakować i nie mam już na nie jakiejkolwiek ochoty. Tu dobry psycholog mógłby pewnie udowodnić związek świadomości ze smakiem ;-). Oto pierwsza trójka produktów porzuconych.

1. Woda smakowa

Woda smakowa, to nie woda! To, że jest w takiej samej butelce, ma podobną etykietę i stoi na tym samym regale, co woda mineralna, nie znaczy, że też jest dobra. To przykład czystej manipulacji klientem, który kupując słodki napój, ma myśleć, że kupuje coś równie zdrowego jak woda. Tymczasem w wodzie smakowej oprócz wody znajdziemy cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, do tego aromaty, a czasem nawet konserwant. Myślicie, że w wodach smakowych jest sok? W wodach truskawkowych, które oglądałam, soku albo nie było wcale, albo było go zaledwie kilka kropelek. Tak, tak! Dokładnie jeden mililitr soku w litrze wody smakowej. Czyli dużo mniej niż jedna mała łyżeczka.

Oto składy popularnych wód o smaku truskawkowym:

  • Żywiec Zdrój o smaku truskawkowym: woda źródlana 93%, cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, substancja konserwująca: benzoesan sodu, aromat, sok truskawkowy z zagęszczonego soku (0,1%).
  • Ustronianka o smaku Truskawki: woda, A – cukier i/lub B – syrop glukozowo-fruktozowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, sok truskawkowy z zagęszczonego soku truskawkowego (0,1%), aromat, substancja konserwująca: benzoesan sodu, witaminy: witamina B6, kwas foliowy, witamina B12.
  • Nestle Aquarel smak truskawkowy: woda źródlana Nestle Aquarel (93%), syrop glukozowo-fruktozowy i cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromat naturalny truskawkowy z innymi aromatami naturalnymi.
  • Nałęczowianka niegazowana ze smakiem truskawki: naturalna woda mineralna Nałęczowianka (96%), syrop glukozowo-fruktozowy i cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, naturalny aromat truskawkowy z innymi naturalnymi aromatami, substancje słodzące acesulfam K i sukraloza.

2. Kostki rosołowe i mieszanki przypraw

przyprawy_uniwersalne

Chodzi o tzw. przyprawy uniwersalne typu Kucharek, Vegeta, Warzywko, Jarzynka, Ziarenka Smaku, Delikat, itp.. Te mieszanki zawierają substancje wzmacniające smak i zapach, które są legalne w UE, ale od lat budzą wiele kontrowersji i są uważane za niekorzystne dla zdrowia. Odradza się ich częste stosowanie i przede wszystkim są niewskazane dla dzieci. Odstawienie tego typu produktów trochę trwało. Gdy pierwszy raz zrobiłam zupę bez wspomagaczy, wydawała mi się mdła i niedoprawiona. Po kilku próbach i eksperymentach z naturalnymi przyprawami, było zdecydowanie lepiej. Moje kubki smakowe zapomniały o sztucznym wzmacniaczu smaku, a kluczem do intensywnego aromatu okazała się świeża zielenina – pietruszka, bazylia, mięta lub kolendra. Dzisiaj już w ogóle nie kupuję tego typu przypraw. Nie mam ochoty na glutaminian sodu w domowej zupie. Wolę samodzielne mieszanie przypraw. Przynajmniej wiem, co mam w garnku. I to zdecydowanie lepiej smakuje.

Oto składy popularnych mieszanek przyprawowych. Każda z nich ma wzmacniacz smaku. Podana kolejność składników w produktach nie jest przypadkowa – na początku zawsze jest to, czego w nich najwięcej. Sól to można kupić osobno, taniej ;-).

  • Delikat klasyczny, Knorr: sól jodowana, cukier, substancje wzmacniające smak i zapach: glutaminian sodu, inozynian disosowy i guanylan disodowy, marchew, skrobia, cebula, olej roślinny, natka pietruszki, seler, czosnek, lubczyk, sól, papryka czerwona, pasternak, kurkuma, koperek, pomidory, barwnik: ryboflawina, aromat.
  • Ziarenka Smaku, Winiary – Nestle: sól, wzmacniacze smaku (glutaminian monosodowy, 5′-rybonukleotydy disodowe), cukier, suszone warzywa 5,7% (marchew, liść pietruszki, por, pasternak, cebula, szczypior, czerwona papryka, pomidor, korzeń selera, czosnek), oleje roślinne (słonecznikowy, rzepakowy), koncentrat czosnku, przyprawy, barwnik (ryboflawina), aromat.
  • Jarzynka, Winiary – Nestle: sól, cukier, wzmacniacze smaku (glutaminian monosodowy, 5’rybonukleotydy disodowe), suszone warzywa 4,2% (marchew, cebula, czosnek), skrobia ziemniaczana, olej roślinny, suszony liść pietruszki 0,4%, suszony liść selera 0,3%, przyprawy, aromaty (z glutenem, selerem), barwnik (ryboflawina).
  • Warzywko, Podravka: sól, warzywa suszone (marchew, cebula, pasternak, liście selera, natka pietruszki, czosnek, papryka, pomidory) – 15,1%, substancje wzmacniające smak i zapach (glutaminian sodu, inozynian disodowy, guanylan disodowy), cukier, hydrolizat białkowy, maltodekstryna, ekstrakt drożdżowy, przyprawy, barwnik (ryboflawina).
  • Kucharek, Prymat: sól, warzywa suszone (15,5%): marchew, pasternak, ziemniak, cebula, natka pietruszki, seler, por, kapusta, korzeń pietruszki, pomidor, czosnek, papryka słodka; wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, inozynian disodowy, guanylan disodowy, cukier, skrobia, pieprz czarny (0,2%), barwnik: ryboflawina.
  • Vegeta, Podravka: sól kuchenna, suszone warzywa 15,5% (marchew, pasternak, ziemniaki, cebula, seler, natka pietruszki), wzmacniacze smaku (glutaminian sodu, inozynian disodowy), cukier, przyprawy, skrobia kukurydziana, barwnik (ryboflawina).

3. Napoje kawowe z saszetek

napoje_kawowe

Saszetki z niby-kawami, nazywane czasem 2 w 1, 3 w 1 albo nawet cappuccino. Były dla mnie nowością gdzieś tam na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku – czuję się trochę jak konsument dinozaur, który próbował wtedy wszystkiego, co nowe i kolorowe. Po latach przypadkowo spróbowałam ponownie takiej saszetkowej kawy w hotelu. No i to było na pewno nasze ostatnie spotkanie! Jeśli ktoś na co dzień pije jakąkolwiek prawdziwą kawę, nie będzie w stanie tego przełknąć. A jak doczyta co jest w środku, to już w ogóle podziękuje za takie 3 w 1. Cukier, syrop glukozowy, utwardzone tłuszcze roślinne, aromaty i gdzieś tam na końcu trochę kawy rozpuszczalnej. Prawdziwa kawa jest oburzona, że w sklepie musi stać obok.

Oto składy popularnych napojów kawowych w saszetkach:

  • Mokate 3 in 1: cukier, syrop glukozowy, rozpuszczalny ekstrakt kawy (8,2%), ekstrakt kawy zbożowej (ekstrakt prażonego jęczmienia i żyta), tłuszcz roślinny, tłuszcz roślinny utwardzony, białka mleka, substancja przeciwzbrylająca – E 551.
  • Mokate Cappuccino Classic: cukier, syrop glukozowy, tłuszcz roślinny częściowo utwardzony, rozpuszczalny ekstrakt kawy (9,2%), ekstrakt kawy zbożowej (ekstrakt prażonego jęczmienia i żyta), mleko odtłuszczone w proszku, serwatka (z mleka) w proszku, białka mleka.
  • Nescafé 3 in 1 Classic: cukier, syrop glukozowy, utwardzony tłuszcz roślinny, kawa rozpuszczalna 10,8%, regulatory kwasowości (E340ii, E452i, E331iii), białko mleka, sól, emulgatory (E471, E472e), aromaty, substancja przeciwzbrylająca (E551).
  • Kopiko Java Coffe 3 in 1: cukier i cukier brązowy, utwardzony syrop glukozowy, utwardzony olej roślinny, kawa rozpuszczalna 12.8%, regulator kwasowości E340ii, białka mleka (proteiny mleczne 0,96%), ekstrakt słodowy, mleko odtłuszczone w proszku, proszek kakaowy, emulgator E471, E473, substancja przeciwzbrylająca E551, aromat mleczny, karmel E150d, wanilina, beta karoten E160a.

Woda smakowa, przyprawy uniwersalne, napoje kawowe – to pierwsza trójka moich produktów porzuconych. Ciąg dalszy nastąpi, bo w kolejce do pokazania czekają już kolejne antysmakołyki.

Jeśli tak, jak ja, nie lubisz pić cukru rozpuszczonego w wodzie i chcesz się dowiedzieć więcej o sokach, to zapraszam tu: Owocowe soki, nektary i napoje. Co najlepiej pić?  To jeden z najczęściej czytanych tekstów na moim blogu :-).

 

Tekst nie jest sponsorowany.

Fot. u góry: flickr.com/uwehermann/