Który twaróg na sernik jest najlepszy? Sprawdziłam skład 27 twarogów na sernik sprzedawanych w wiaderkach. Pokazuję, które twarogi są dobre, mogę je kupić i upiec z nich domowe ciasto. Pokazuję też te, których na pewno nigdy nie kupię, bo mają za dużo zbędnych dodatków. Oprócz składników porównałam też wartość odżywczą twarogów – ile mają tłuszczu, białka i węglowodanów. Na koniec bonus – przepis na najlepszy tradycyjny sernik na świecie – prosto od mojej babci Ludwiki!
Tradycyjny sernik to jedno z najczęściej pieczonych przeze mnie ciast. Moja babcia sama mieliła twaróg na sernik, ja kupuję już taki zmielony. Pozwala to zaoszczędzić trochę czasu :)
Czym się kieruję wybierając twaróg na sernik?
Twaróg na sernik ma być jak najbardziej naturalny, bez zbędnych dodatków. W kubełku chcę mieć twaróg i już. Nic więcej. Inne składniki (takie, jak cukier lub mąka ziemniaczana) sama dodam do ciasta. W takich proporcjach, jak lubię. W kubełku z twarogiem nie powinno być też syropu glukozowo-fruktozowego, zagęszczaczy, aromatów, barwników, itp.
Twarogi na TAK
Mają prosty, krótki, naturalny skład. Najczęściej robię sernik z twarogu sernikowego extra Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JANA. Jednak mogę upiec sernik również z innych twarogów w poniższym zestawieniu. Ich skład wygląda OK. Poniżej tabelka dla wnikliwych i obrazek dla wzrokowców :)
Twarogi na NIE
Poniżej lista twarogów, których nie kupię. Nie kupuję, bo mają zbędne dodatki, których po prostu nie chcę mieć w twarogu. Są to na przykład: mleko w proszku, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, skrobia modyfikowana, zagęstniki (pektyny, guma guar, mączka chleba świętojańskiego), żelatyna wieprzowa, czy aromaty.
Najgorszy składnik, który znalazłam w twarogach to… karagen! Naprawdę nie wiem po co OSM w Łowiczu w twarogu łowickim umieszcza karagen? Karagen to składnik, który budzi kontrowersje, jest niezalecany dzieciom i po prostu lepiej go unikać.
Porównanie wartości odżywczej twarogów sernikowych
Oto zestawienie wartości odżywczej dla wszystkich twarogów pokazanych w zestawieniu. W tabeli znajdziemy informacje o wartości energetycznej poszczególnych twarogów. Możemy też sprawdzić ile mają tłuszczu, ile węglowodanów, ile białka. Jak dla mnie, twaróg może mieć dużo tłuszczu, ale nie powinien mieć dużo węglowodanów.
Przepis na najlepszy sernik tradycyjny
Na koniec obiecany bonus :) Przepis na rewelacyjny, tradycyjny sernik mojej babci Ludwiki. Zawsze wychodzi i zawsze świetnie smakuje. Robimy go w domu od wielu lat, i na święta, i na co dzień. Spróbujcie.
Przepis na najlepszy sernik tradycyjny wg receptury babci Ludwiki
1 kg zmielonego twarogu
7 jajek (oddzielić żółtka od białek)
400 g cukru (biorę trochę mniej)
125 g masła
100 g rodzynek (wyparzyć, dobrze odsączyć, obtoczyć w mące ziemniaczanej)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
.
1. W makutrze utrzeć cukier z żółtkami.
2. Dodać masło, dalej ucierać.
3. Dodać twaróg, obtoczone rodzynki, mąkę ziemniaczaną, wymieszać.
4. Ubić białka na pianę.
5. Dodać ubitą pianę z białek do masy, delikatnie wymieszać.
6. Piec 1 godzinę w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C.
Po ostudzeniu sernik polać polewą z czekolady i zjeść.
Smacznego!
Udanych serników!