Zwróciliście uwagę na zmienione opakowania kosmetyków? To efekt wytycznych Parlamentu Europejskiego, które niedawno weszły w życie. Jak interpretować symbole na opakowaniach? Jakie informacje muszą znaleźć się na produktach kosmetycznych? Czy można testować kosmetyki na zwierzętach?

symbol_kosmetykiTE INFORMACJE MUSZĄ BYĆ NA KOSMETYKACH:

  • Dane kontaktowe osoby (firmy) odpowiedzialnej za kosmetyk. Najczęściej jest to producent, może być też importer lub dystrybutor (np. dla produktów pod własną marką).
  • Masa lub objętość produktu (wyjątek to opakowania, w których jest mniej niż 5 gramów lub 5 mililitrów, bezpłatne próbki, produkty w opakowaniach jednorazowego użycia).
  • Okres przydatności do użycia
      • Data minimalnej trwałości, czyli data do której kosmetyk (odpowiednio przechowywany) zachowuje w pełni swoje pierwotne właściwości i jest bezpieczny – symbol „klepsydra” (taka, jaka już jest spotykana na lekach) lub zwrot „najlepiej zużyć przed końcem” plus data (miesiąc i rok albo dzień, miesiąc i rok).
      • Dla kosmetyków o minimalnej trwałości dłuższej niż 30 miesięcy nie trzeba pokazywać klepsydry z datą, można podać tylko okres po otwarciu pojemnika, w jakim produkt jest bezpieczny i może być stosowany bez szkody – symbol „otwarte pudełko” plus wspomniany okres podany w miesiącach lub latach. Zauważyłam, że część producentów na swoich stronach internetowych dodatkowo udostępnia kalkulatory ważności kosmetyków – wpisujesz nr partii i dostajesz odpowiedź kiedy dany kosmetyk był wyprodukowany oraz do kiedy można go używać. To narzędzie przydatne głównie dla tych, którzy dłuuuugo trzymają kosmetyki w szafie.
  • Szczególne środki ostrożności, których należy przestrzegać podczas stosowania kosmetyku, np. „unikać kontaktu z oczami”, „nie stosować na uszkodzoną lub podrażnioną skórę”, „stosować rękawice ochronne”, „spłukać dokładnie”, „chronić przed dosta­niem się do ust i nosa dziecka”, itp.
  • Nr partii produktu lub oznaczenia, które pozwolą go zidentyfikować. Może być tylko na opakowaniu zewnętrznym.
  • Opis funkcji kosmetyku, jeśli to jednoznacznie nie wynika z jego prezentacji.
  • Opis składników stosowanych w kosmetyku 
      • Składniki (INGREDIENTS) wymienia się w porządku malejącym, wg masy. Składniki podaje się wg międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetycznych (INCI). Składniki mogą być umieszczone tylko na opakowaniu zewnętrznym.
      • Kompozycje zapachowe i aromatyczne oraz surowce, z których je wytworzono, określane są terminem (PARFUM) lub (AROMA).
      • Składniki zastosowane w postaci nanomateriałów są oznakowane jako (NANO). To nowość! Nanomateriały to, upraszczając, materiały w skali od 1 do 100 nm (1 nm to jedna milionowa milimetra). Obecnie istniejące dane na temat ryzyka związanego z nanomateriałami, wg UE, nie są wystarczające, dlatego m.in. mają być oznakowane.
      • Barwniki, inne niż przeznaczone do barwienia włosów, mogą być wymienione w dowolnej kolejności po innych składnikach.

Jeżeli, ze względów praktycznych, nie jest możliwe podanie szczególnych środków ostrożności i składników na opakowaniu, to powinny być umieszczone na dołączonej ulotce, etykiecie, taśmie, metce, karcie. Na samym pojemniku lub opakowaniu umieszczany jest symbol „otwarta książka„. Najczęściej widzę go na małych kosmetykach, typu kredka do oczu, tusz. Dodatkowe ulotki widzę rzadziej…

TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH?

Nie można. Nie ważne, czy kosmetyk ma jakikolwiek symbol „nie testowano na zwierzętach”, czy go nie ma. I tak, żaden kosmetyk w Unii Europejskiej nie może być testowany na zwierzętach. Składniki kosmetyku też nie.krolik

Tekst nie jest sponsorowany.

Fot. Flickr/PressReleaseFinder