Jestem wielbicielką dzikiego ryżu. Ta północnoamerykańska trawa jest smaczna i zdrowa. Niestety też droga. Za kilogram dzikiego ryżu trzeba zapłacić od 60 zł do 105 zł. Różnica w cenie aż do 74%! Żeby ugotować ten delikates, najpierw trzeba go znaleźć. W Polsce to wcale nie jest takie proste. Przeszukałam sklepy i zrobiłam zestawienie gdzie można kupić dziki ryż i w jakiej cenie. Przy okazji, w oczy rzuciły mi się dwa, a nawet trzy triki sprzedażowe.

GDZIE MOŻNA KUPIĆ DZIKI RYŻ I PO ILE?

Sprawdziłam ofertę 20 sklepów: 12 stacjonarnych (Alma, Auchan, Biedronka, Bomi, Carrefour, E.Leclerc, Kuchnie Świata, Lidl, Organic, Piotr i Paweł, Real, Tesco) i 8 internetowych (alma24.pl, a.pl, leclerc.com.pl, frisco.pl, sklep.kuchnieswiata.com.pl, ekosfera24.pl, e-piotripawel.pl, ezakupy.tesco.pl).

  • Największy wybór dzikiego ryżu był w Bomi.
  • Żadnego dzikiego ryżu nie znalazłam w sklepach stacjonarnych: Auchan, Biedronka, Carrefour, Kuchnie Świata, Lidl, Piotr i Paweł, Tesco. W Kuchniach Świata mogłam zamówić dziki ryż, ale tylko w opakowaniu 2,5 kg.
  • Najniższa cena, jaką znalazłam to 59,95 zł za 1 kg (Ryż Dziki Kupiec w ezakupy.tesco.pl), a najwyższa to aż 104,50 zł za 1 kg (Ryż Dziki BIO EKO w sklepie Organic). Różnica w cenie aż 74%!.

Oto tabela ze szczegółowym zestawieniem cen i dostępności dzikiego ryżu:Dziki ryż - porównanie cen i dostępności

TRIKI SPRZEDAŻY:

  • Po pierwsze: nie każdy ryż w kolorze czarnym to dziki ryż. Prawdziwy dziki ryż pochodzi z Ameryki Północnej (USA, Kanada), bo tam właśnie rośnie ta pyszna dzika trawa. Na półkach sklepowych są tańsze ryże w kolorze czarnym, ale pochodzą np. z Włoch lub Tajlandii.
  • Po drugie: sprawdź ilość dzikiego ryżu w opakowaniu. Jesteśmy przyzwyczajeni, że w typowym kartonie z ryżem, kaszą, itp. są zazwyczaj cztery woreczki, czyli 400 g produktu. Ryż dziki jest często sprzedawany w kartonach o takiej samej wielkości, ale w środku jest go o połowę mniej, czyli tylko 200g (2 x 100 g albo 4 x 50 g).
  • Po trzecie: zawyżona cena produktów łączonych typu „Ryż Dziki & Parboiled”. Dzikiego ryżu w takich produktach jest baaaardzo mało, zaledwie 10-15%! Już lepiej kupić ryże osobno i samemu sobie mieszać. Cena takich gotowych mieszanek jest nieproporcjonalnie wyższa w stosunku do zawartości. Lubię liczyć to policzyłam:

infografika_ryz_dziki

Jeśli będziecie przejazdem w Ameryce Północnej, to już wiecie, co warto tam kupić. ;-)

Tekst nie jest sponsorowany.